30.06.2005r.

Pół wieku historii Islandii z lotu ptaka

W lecie 1954 roku pewien młody norweski student postanowił wypłynąć w poszukiwaniu przygód w kierunku Islandii. Zrobił tak jak jego pradziadowie, którzy około 1100 lat wcześniej zasiedlili tę wspaniałą wyspę. Przez lato pracował przy wykopaliskach ruin dawnego biskupstwa w Skálholt a za zarobione pieniądze objechał dookoła całą Islandię.

Człowiek, o którym mowa to Mats Wibe Lund. Jak sam twierdzi, nigdy nie żałował swojej decyzji o pierwszej podróży na Islandię. Dzięki temu, że zna wyspę już od 50 lat, był świadkiem olbrzymich zmian jakie dokonały się w kraju i w islandzkim społeczeństwie. Na stałe osiadł w Reykjavíku w roku 1966 ale jeszcze do tego czasu zdążył 25 razy wrócić na Islandię ze swojej rodzinnej Norwegii.

Mats jest zawodowym fotografikiem i dziennikarzem. Ukończył prestiżowy wydział fotografii lotniczej na Królewskiej Akademii Norweskich Sił Powietrznych. Przez kilka dekad zrobił "hurtowe" wręcz ilości zdjęć, był właścicielem studia fotograficznego i portretowego. Robił zdjęcia na zamówienia dla firm, do reklam i folderów. Jego obszerna kolekcja fotografii, licząca ponad 300000 zdjęć, pokazuje pół wieku islandzkiej historii. W ciągu kilkudziesięciu lat swojej pracy, Mats opublikował ponad tysiąc artykułów na temat Islandii, ilustrowanych oczywiście swoimi zdjęciami. Syn Matsa, Christopher (urodzony w 1973 roku) również jest fotografikiem i na stronach założonych przez Matsa można oglądać również jego prace.

Idąc z duchem czasu, Mats uznał, że nadeszły czasy by zrezygnować z tradycyjnych metod prezentowania fotografii. Pozamykał wszystkie swoje wcześniejsze firmy i uruchomił witrynę internetową. To poprzez nią chętni mogą nabyć fotografie w wybranych przez siebie rozmiarach oraz na wybranych przez siebie nośnikach. Wszystko zautomatyzowane, nowoczesne, a przez to tańsze i wygodne.

Mats zgodnie ze swoim wykształceniem specjalizuje się w fotografii z lotu ptaka. Robi wspaniałe zdjęcia krajobrazów, miast, fabryk. Mimo, że co sezon lata na niskim pułapie samolotem, w poszukiwaniu ciekawych plenerów i odpowiedniego światła, to fotografuje również zwykłych ludzi, w zwykłych sytuacjach, którzy na zdjęciach wyglądają jednak niezwykle.

Przepiękne zdjęcia Matsa zdobią tysiące domów, siedzib firm i urzędów państwowych w wielu krajach. Wielu światowych przywódców otrzymywało zdjęcia wykonane przez Matsa, jako pamiątkę z pobytu na Islandii. Ten potomek norweskich osadników, który tak jak oni, skierował się w stronę Islandii, otrzymał wiele nagród, a jego prace były dziesiątki razy wystawiane na najróżniejszych wystawach fotograficznych.

Ci którzy wrócili z Islandii i zorientowali się, że nie mają najlepszych zdjęć, lub ci, którzy na Islandii nie byli ale chociaż przez fotografie chcieliby poczuć jej piękno, mogą zajrzeć na strony, które założył Mats Wibe Lund: iceimage.com oraz myndasafn.is
Skomentuj ten artykuł na forum

Copyright © 2003-2006 ICELAND.PL
Wszelkie prawa zastrzezone - All rights reserved