22.11.2003r.

Islandioterapia...

Podczas naszych wypraw zbadaliśmy wpływ przebywania na Islandii na samopoczucie i ogólną postawę ludzi. Wyniki, mimo że tak bardzo sensacyjne, nie były dla nas zaskoczeniem.


W rezultacie badań porównawczych zauważyliśmy że:

  • odwiedzający Islandię nie chorują lub przechodzą tylko lekkie przeziębienia, mimo wystawienia na warunki, które w Polsce z pewnością spowodowałyby chorobę
  • odwiedzający czują się bardziej wypoczęci i mają więcej zapału do jakiejkolwiek pracy niźli w analogicznych warunkach w innych krajach
  • zwiększa się uczciwość ludzka, maleje zazdrość, chciwość, człowiek ma mniejszą skłonność do oszukiwania i szkodzenia innym ludziom

Nasze pomiary wykonaliśmy w okresie letnim (gdy dzień jest długi), oczywiście zimowy półmrok może redukować szczególnie drugą cechę, ale i tak klimat jest ogólnie wzmacniający.

Skąd się bierze taka właściwość Islandii?

Pierwsza cecha związana jest z izolacją wyspy od czynników chorobotwórczych i bakterii - jeżeli tylko nie przebywamy w dużych skupiskach ludzkich zachorowanie na grypę czy też przeziębienie jest mało prawdopodobne. Potwierdza to również długowieczność samych Islandzczyków (81 dla kobiet; 76 dla mężczyzn!!!!).
Nie bez znaczenia są również mikroelementy występujące w otoczeniu, dieta islandczyków (spożywają oni dużo ryb) oraz charakter ich życia (prowadzą oni spokojny i niestresujący tryb życia).

Podobnie ma się rzecz z drugą cechą; jak już wspominaliśmy - podczas lata dzień jest bardzo długi, występują tzw. białe noce; a zegar biologiczny człowieka jest jakby kierowany słońcem. Do tego dochodzi cudownie czyste powietrze, źródlana woda, którą możemy pić wprost ze strumieni i oczywiście dosyć wyrównany klimat (brak dużych upałów i ciężkich mrozów).

Trzecia cecha uwarunkowana jest samym stylem życia Islandczyków. Posiadają oni jeden z najmniejsząych na świecie współczynników przestępczości. Nie czują się więc zagrożeni i żyją spokojnie. Mają duże zaufanie do siebie nawzajem. Przede wszystkim żyją powoli, nie spieszą się - ich spokój udziela się również turystom.

W przeciwieństwie do naszych sklepów, gdzie tłum ochroniarzy lub ekspedientek śledzi uważnie każdy ruch klienta, na Islandii częstokroć jest się samemu w supermarkecie i nikt nie śledzi, nikt nie wypatruje, człowiek nie czuje na sobie podejrzliwego wzroku... Spotykając się z życzliwością i zaufaniem człowiek zaczyna darzyć innych tymi samymi uczuciami. Znika gdzieś złość, chęć dogryzienia innemu. Gdy turysta wraca po dłuższym pobycie w Islandii do Polski, jest miły dla wszystkich, dla policjanta wręczającego mu mandat, dla pań z urzędu skarbowego itd. znika gdzieś nasza codzienna podejrzliwość i złość, człowiek nie chce oszukiwać i czuje się z tym dobrze. Często bywa tak, że gdy złapie nas policjant na jakimś wykroczeniu (np. zbyt szybka jazda), staramy się oszukać, wmówić, że było inaczej, kręcić - traktujemy policjanta jak wroga i próbujemy go przechytrzyć; po islandioterapii nasz stosunek do policjanta będzie zupełnie inny - powiemy prawdę, przyznamy się do wykroczenia i porozmawiamy jak człowiek z człowiekiem, nie traktując go jak wroga.

Może trudno w to uwierzyć, ale takie sytuacje się zdarzają.

Na Islandii żyje bardzo mało ludzi, więc po przebywaniu w górach, turyści zaczynają wręcz tęsknić za ludzkim obliczem. Do tego dochodzi jeszcze syndrom powracającego imigranta, który tęsknił za krajem ojczystym - po długim okresie rozłąki każdy rodak wydaje mu się "swoim" człowiekiem.

Podsumowując chcielibyśmy zaproponować Państwu przeprowadzenie podobnych eksperymentów na sobie. Przeprowadzić terapię (islandioterapię) można tylko w jeden sposób - wyjeżdżając na jak najdłuższy okres na Islandię (3-4 tygodnie to już znaczący postęp w terapii).

Jedynym minusem takiej terapii są niewątpliwie koszty, gdyż wysoki poziom życia Islandczyków i ich mała liczba okupione są tym, że ceny produktów i usług są tam wielokrotnie wyższe (2-10 razy).

Portal ICELAND.PL chętnie pomoże Wam poprowadzić sprawną islandioterapię.

Prosimy o listy z informacjami, czy nasze spostrzeżenia są udziałem również innych turystów.

Warto również pamiętać, iż Islandia to kraj koni - więc skład islandioterapii można uzupełnić o hipoterapię.

Copyright © 2003-2006 ICELAND.PL
Wszelkie prawa zastrzezone - All rights reserved