01.04.2006r.

Na razie wirtualny wybuch gejzeru, a co dalej?

W wyniku drgań sejsmicznych, w okolicach Haukadalur zmieniła się ostatnio w dużym stopniu geotermia tego rejonu - zarówno położenie, jak i temperatura gorących źródeł. Najbardziej jednak geologów, a przede wszystkim firmy turystyczne, niepokoją zmiany, jakie przeszedł największy w tej chwili islandzki gejzer - Strokkur. Z wyżej wymienionych przyczyn oraz, na dokładkę, z powodu ostatniego nawrotu zimy na Islandii, gejzer, podczas jednej ze swoich erupcji, zamarzł! Jak na razie w miejscu gejzeru jest wielki słup lodu, niczym lodowy stalagmit.

Geolodzy twierdzą, że nic nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie zaszedł proces inwersji i odtworzył się dawny gejzer. Co więcej, najprawdopodobniej nawet wiosenne temperatury nie stopią giganta, gdyż magma pod skorupą ziemską jest już w tej chwili zmrożona do takich temperatur (i ciągle jeszcze się ochładza), że wystarczy do utrzymania w okolicy gejzeru temperatury -10°C, nawet przez całe lato.

Nie wiadomo jeszcze jak poradzą sobie z tym problemem firmy turystyczne oferujące wycieczki do słynnego gejzeru. Tymczasowo, przybywającym pod gejzer turystom, rozdaje się specjalne okulary, które pozwalają przeżyć wirtualny wybuch Strokkura.

Zamarznięty gejzerSkomentuj tę wiadomość na forum
Copyright © 2003-2006 ICELAND.PL
Wszelkie prawa zastrzezone - All rights reserved