03.03.2006r.

Morgunblaðið

Znamy lokalizację ewentualnej kolejnej huty

Húsavík Firma Alcoa oraz rząd islandzki ogłosili wczoraj lokalizację pod proponowaną budowę kolejnej huty aluminium. Miałaby ona powstać na północy Islandii, dwa kilometry od Húsavík, niedaleko Bakki. Budowa będzie kosztować około 1 mld USD.

Przeanalizowano trzy możliwe lokalizację huty. Brano pod uwagę, oprócz wybranej opcji, okolice Brimnes przy Skagafjörður i Dynses przy Akureyri. Wybrano Húsavík ze względu na możliwość wykorzystania okolicznej aktywności geotermalnej, albowiem Alcoa chciałaby aby huta była w przeważającej częsci napędzana właśnie energią geotermalną. Huta miała by dawać 250000 ton aluminium rocznie. To mniej niż budowana na wschodzie Islandii huta, która będzie dawać 340000 ton.

Jak podkreślają przedstawiciele Alcoa, nadal nie ma podjętej ostatecznej decyzji co do budowy nowej huty. Gdyby podjęto jednak decyzję, to budowa rozpoczęła by się najprawdopodobniej najwcześniej w roku 2010.

Mieszkańcy Húsavíku przyjęli informację o planowanej hucie z olbrzymim zadowoleniem, jednak politycy partii opozycyjnych do rządu są absolutnie przeciwni zarówno nowej hucie jak i samej tej lokalizacji.Skomentuj tę wiadomość na forum
Copyright © 2003-2006 ICELAND.PL
Wszelkie prawa zastrzezone - All rights reserved