24.02.2006r.

Morgunblaðið

Politycy i bankowcy obwiniają się nawzajem

ISK Vice-prezes Landsbanki Íslands Sigurjón Þ. Árnason powiedział, że islandzkie banki nie ponoszą odpowiedzialności za sytuację ekonomiczną Islandii, a zwłaszcza za powiększanie się długu zagranicznego. Według Sigurjóna, to rząd oraz Bank Centralny odpowiadają za stan gospodarki państwa. Sigurjón odniósł się w ten sposób do zarzutów stawianych przez premiera Halldóra Ásgrímssona oraz ministra finansów Árniego M. Mathisena, którzy oskarżali banki islandzkie o doprowadzenie islandzkiej gospodarki do złego stanu.

Natomiast Ásgeir Jónsson, ekonomista z Kaupþing Bank określił cały raport jako "burzę w szklance wody". Ásgeir dodał, że działy analiz ekonomicznych islandzkich banków powinny się bardziej skupić nad poprawnym przedstawianiem sytuacji ekonomicznej Islandii zagranicą.

Według Wall Street Journal, spadek wartości korony islandzkiej spowodował m.in. osłabienie się pozycji na rynkach rozwijających się, m.in. spadła wartość dolara nowozelandzkiego, brazyliskiego reala, meksykańskiego peso, czy polskiego złotego.Przeczytaj także:

Islandzka korona traci gwałtownie na wartościSkomentuj tę wiadomość na forum
Copyright © 2003-2006 ICELAND.PL
Wszelkie prawa zastrzezone - All rights reserved