07.01.2006r.

Morgunblaðið

Landsvirkjun zamierza zrobić 9 - 10 odwiertów na północy

Landsvirkjun (państwowy zakład energetyczny) zamierza wywiercić od 9 do 10 otworów wiertniczych na północy Islandii w ciągu najbliższych trzech lat. Wstępnie za tereny, na których będą prowadzone odwierty, to aktywne geotermalnie tereny w okolicach jeziora Mývatn, m.in. przy Krafli. Później mają być prowadzone odwierty w interiorze, na terenach na północ i wschód od Hágöngulón w Sprengisandur.

Przeprowadzanie odwiertów jest bardzo długotrwałe i bardzo kosztowne. Przeciętny koszt jednego odwiertu szacowany jest na 200 - 250 milionów ISK. Najprawdopodbniej pełne koszty prac związanych z odwiertami pochłoną 2 miliardy ISK. Landsvirkjun liczy, że uda się wybudować elektrownię geotermalną o mocy około 300 - 400 MW.

W rejonie planowanej elektrowni nie brakuje energii, ale projekt realizowany jest wspólnie przez władze lokalne, Ministerstwo Przemysłu (Iðnaðar- og viðskiptaráðuneytið) a także Alcoa, więc najprawdopodbniej planowane jest wybudowanie w najbliższej przyszłości huty aluminium na północy Islandii.Skomentuj tę wiadomość na forum
Copyright © 2003-2006 ICELAND.PL
Wszelkie prawa zastrzezone - All rights reserved