22.09.2005r.

Vísir

Kárahnjúkar albo Zachód, a co z Polską?

Prace budowlane w Polsce zostają wstrzymywane, gdyż polscy budowlańcy wyjechali do pracy albo do Kárahnjúkar albo do innych krajów zachodnich. Polscy wykonawcy mają duże problemy, by prowadzić zlecenia, bo brakuje rąk do pracy. Szacuje się, że obecne braki w obsadzeniu wszystkich stanowisk w polskim przemyśle budowlanym, by mógł on normalnie funkcjonować, to ok. 20 tys. osób.

Vísir przeprowadził wywiad z jednym z wykonawców budowlanych, Dariuszem Gralewskim, który jest przygnębiony zaistniałą sytuacją. 80 jego ludzi wyjechało do pracy na Zachód i mimo, że proponuje bardzo dobre wynagrodzenia, nie może znaleźć osób na ich miejsce. "Potrzebuję 100 do 110 ludzi do pracy" - mówi Gralewski.

Polscy pracownicy wolą jednak szukać pracy w takich krajach, jak: Islandia, Norwegia, Holandia, czy Wielka Brytania. Zwiazek Pracodawców Budownictwa usiłuje wpłynąć na rząd, by otworzyć Polskę dla pracowników ze Wschodu: Rosji, Ukrainy i Białorusi. Rząd jednak nie jest zdecydowany na zwiększenie swobody na rynku pracy i otworzenie drzwi dla obywateli krajów, które nie są członkami UE.Skomentuj tę wiadomość na forum
Copyright © 2003-2006 ICELAND.PL
Wszelkie prawa zastrzezone - All rights reserved