13.09.2005r.

Morgunblaðið

Premier chce ciągłego budowania tuneli na Islandii

"Budowanie tuneli powinno być u nas priorytetowe - gdy kończy się budowa jedngo, od razu powinniśmy się zabierać do pracy nad następnym" - powiedział premier Halldór Ágrímsson na spotkaniu Partii Postępu. "Jeszcze kilka lat temu nie mieliśmy takich możliwości ale teraz to już jest realne" - dodał premier. Halldór wspomniał o rozpoczęciu budowy kolejnego tunelu pomiędzy Siglufjörður i Ólafsfjörður. Budowa tunelu Héðinsfjarðargöng rozpocznie się tej jesieni, a drążenie samego tunelu w lipcu 2006 roku i potrwa do końca roku 2009 r. Premier powiedział, że zdaje sobie sprawę, że projekt tego tunelu jest kontrowersyjny jednak uważa, że należy go zrealizować. Ekolodzy natomiast przypominają, że budowa tunelu naruszy naturalne środowisko w tym rejonie, a przez niektórych tereny na których ma powstać tunel nalezą do najpiękniejszych na Islandii.

W tej chwili nie ma drogi, która by bezpośrednio łączyła te dwa miasta. Jednak były burmistrz Kópavogur - Gunnar Birgisson, uznany ekspert od konstrukcji dróg - uważa, że planowany tunel nie jest dobrym rozwiązaniem, bo jego budowa pochłonie olbrzymie koszty (ponad 7 miliardów ISK) i że prostszym i tańszym rozwiązaniem byłoby pociągnięcie drogi wzdłuż fiordu.

Premier Halldór Ágrímsson powiedział, że tunel pomoże również w połączeniu dwóch społeczności. "Jest nas niewielu a żyjemy w dość dużym kraju - musimy działać na rzecz wzmocnienia więzi między społecznościami lokalnymi" - powiedział szef rządu.Skomentuj tę wiadomość na forum
Copyright © 2003-2006 ICELAND.PL
Wszelkie prawa zastrzezone - All rights reserved