01.09.2005r.

Morgunblaðið

Zasoby geotermalne Islandii zostały przeszacowane?

Elektrownia geotermalna Krafla na obszarze aktywnym koło Mývatn Krajowy Zarząd Energetyczny (Orkustofnun) wraz z innymi najważniejszymi firmami energetycznymi, planuje prowadzić odwierty na głębokość nawet 5 km, by oszacować rezerwy geotermalne kraju. Część ekspertów uważa bowiem, że rezerwy energetyczne zostały znacznie przeszacowane.

Obecnie najgłebsze odwierty sięgają do 3 kilometrów w głąb ziemi i dotąd uważano, że złoża energetyczne można oszacować na 20 terawatogodzin (TWh). Dla porównania energia pozyskana z elektrowni wodnych ma przynieść nawet do 30 TWh. Dlatego, gdy zostanie zakończona budowa elektrowni w Kárahnjúkar, to ma ona przynieść dodatkowe rezerwy o wartości nawet połowy całego zapotrzebowania Islandii.

Orkustofnun, Państwowy Zakład Energetyczny (Landsvirkjun), Orkuveita Reykjavíkur - stołeczny zakład energetyczny i inni zaangażowani w ten projekt planowali tę operację przez ostatnie trzy lata. Wszyscy mają nadzieję, że uda się dokładnie wyliczyć jakie są jeszcze rezerwy naturalnej energii. Odwierty mają się zacząć na terenie aktywności geotermalnej przy Reykjanes jeszcze w tym roku. najprawdopodobniej około roku 2008 uda się dowiercić na zakładaną głębokość 5 km. Koszt całej operacji ma wynieść nawet do 2 miliardów ISK. Część kosztów pokryją same zakłady, część pochodzi z budżetu centralnego, a także z dotacji międzynarodowych.Skomentuj tę wiadomość na forum
Copyright © 2003-2006 ICELAND.PL
Wszelkie prawa zastrzezone - All rights reserved