30.08.2005r.

Morgunblaðið

Niebezpiecznie wzrasta ilość osób uzależnionych

Według Narodowego Centrum d/s Uzależnień (SÁÁ - Samtök áhugafólks um áfengis- og vímuefnavandann) w ciągu ostatnich 10 lat aż dziesięciekorotnie wzrosła ilość osób uzależnionych od narkotyków. SÁÁ alarmuje, że problem jest poważniejszy, niż kiedykolwiek.

W ciągu tych ostatnich 10 lat, nielegalny rynek narkotykowy coraz bardziej się rozwinął i ci, którzy go kontrolują wykorzystują coraz to nowsze technologie farmaceutyczne, stosują rozwinięte techniki sprzedaży i w sposób coraz nowocześniejszy przemycają narkotyki na teren Islandii.

Liczba osób uzależnionych, które same wstrzykują sobie narkotyki wzrasta, ale zastraszające jest tempo rozpowszechniania się środków sprzedawanych na recepty. Szczególnie popularny jest psychoaktywny środek ritalin (kontrowersyjny lek, często przepisywany dzieciom, u których rozpoznano ADHD - Attention Deficit Hyperactivity Disorder czyli zespół nadpobudliwości psychoruchowej z zaburzeniami koncentracji uwagi; jest to jednak środek będący pochodną amfetaminy i może działać jako silny lek pobudzający). Tego typu leki, jak ritalin, jest najczęściej używany w grupie osób w wieku 20 - 30 lat. Natomiast ilość osób palących marihuanę wzrósł we wszystkich grupach wiekowych.Skomentuj tę wiadomość na forum
Copyright © 2003-2006 ICELAND.PL
Wszelkie prawa zastrzezone - All rights reserved