26.08.2005r.

RÚV

Poszukiwania ciepłej wody na Grenlandii

Geolog z Islandzkiego Instytutu Badań Energetycznych, pojechał wczoraj na Grenlandię, by zrobić rozpoznanie odnośnie potencjalnie występującej tam energii geotermalnej na wyspie Diskó. Przy wyspie położona jest miejscowość Qeqertarsuak, którego mieszkańcy bardzo by chcieli używać tego rodzaju energii do ogrzewania swoich domów. Miasteczko liczy sobie 1100 osób i jest miastem partnerskim Húsavíku.

W zeszłym roku, Grenlandczycy z Qeqertarsuak odwiedzili Húsavík i zapoznali się z zagadnieniami działania miejscowej elektrociepłowni. Rząd Islandii przekazał 2 mln ISK, a miasto Húsavík 150 tys. ISK na wsparcie prac przy poszukiwaniach ciepłej wody na Grenlandii.

Qeqertarsuak leży na 69 równoleżniku, 600 km od Nuuk. W tej chwili ogrzewane jest paliwem. Wyspa Diskó ma powierzchnię 20 tys. km² i pod paroma względami przypomina tereny islandzkie. Znajdują się tam m.in. kolumny bazaltowe, które powstały w czasie jakiejś silnej aktywności geotermalnej w tym rejonie. Znaleziona do tej pory woda pod powierzchnią ziemi ma temperaturę 10-20 stopni. Geolodzy nie mają jeszcze pewności, czy ich poszukiwania zakończą się sukcesem. Zachodzi obawa, czy aby marzenia Grenlandczyków nie przerodzą się jedynie w ogromne koszty prac odwiertowych, a nie przyniosą oczekiwanych rezultatów.Skomentuj tę wiadomość na forum
Copyright © 2003-2006 ICELAND.PL
Wszelkie prawa zastrzezone - All rights reserved