10.08.2005r.

Morgunblaðið

Islandzcy magnaci inwestują miliardy w Hiszpanii

Najlepiej opłacany menadżer na Islandii Vilhelm Robert Wessman - prezes spółki Actavis, oraz najbogatszy Islandczyk Björgólfur Thor Björgólfsson, wspólnie zainwestowali w kupno posiadłości o powierzchni dwustu hektarów na wybrzeżu południowo wschodniej Hiszpanii. Wartość ziemi kupionej przez biznesmenów ocenia się na około 8 miliardów ISK. Według planów ma tam powstać luksusowe osiedle dla zamożnych Europejczyków. Inwestorzy chcą wybudować tam hotel, centrum sportowo - rekreacyjne, szkołę golfa itp. Podobno Vilhelm Robert i Björgólfur Thor ściśle współpracują przy realizacji budowy z doradcami rządu hiszpańskiego.

Za realizję kontraktu odpowiedzialna jest spółka AB Capital. 20% tej spółki należy do firmy Burdarás, której prezesem jest Björgólfur Thor, natomiast pozostałe 80% należy do samego Björgolfura i Vilhelma Roberta. Kredyt na realizację budowy został udzielony przez Íslandsbanki, Straumur Investment Bank oraz Landsbankinn (wszystkie połączone kapitałowo ze sobą oraz z firmami podłegłymi Björgólfurowi). Szefem AB Capital jest Thor Kristjánsson - członek zarządu Actavis.

Koszt wybudowania hotelu i pozostałych inwestycji szacuje się na około 9,5 miliarda koron.Skomentuj tę wiadomość na forum
Copyright © 2003-2006 ICELAND.PL
Wszelkie prawa zastrzezone - All rights reserved