05.05.2004r.

Nasza propozycja na islandzki symbol narodowy

Niedawno pisaliśmy, że Islandia poszukuje kwiatu, który mógłby stać się symbolem narodowym tego państwa. Wykonawczą rolę w tym zadaniu otrzymał Landvernd, islandzki odpowiednik naszej Ligi Ochrony Przyrody, który zachęca ludzi do dyskusji i przedstawiania swoich propozycji w tym względzie.

W naszej redakcji również wielokrotnie rozmawialiśmy o braku islandzkiego symbolu narodowego. Myśleliśmy, że mógłby to być maskonur, ale pełni on już podobną role w innych krajach, np. na Wyspach Owczych. Padały też propozycje: lisa arktycznego, konia islandzkiego, czy psa. Jednak żaden z tych pomysłów nie wydawał nam się idealny. Islandzka fauna nie jest zbyt bogata, zaś świat roślinny owszem, dlatego propozycja poszukiwań wśród flory wydaje się całkiem na miejscu.

Kiedy wpadliśmy na pomysł - propozycję kwiatu, postanowiliśmy złożyć ją w Landvernd. 'Nasza' roślinka wyglądem przypomina zarówno lód, jak i ogień, znakomicie może symbolizować także swobodę, wolność, niezależność mieszkańców Wyspy, gdyż sama jest taka. A o czym mówimy? To Hrafnafífa (Wełnianka Scheuchzera; Eriophorum scheuchzeri) - piękna roślinka, której kwiat otaczają długie (2-3 cm) 'włosy'. Podobna do niej jest Klófífa (Wełnianka zwyczajna, Eriophorum angustifolium).

W liście do Landvernd wspomnieliśmy też o innej propozycji - brzozie (björk) :)

Nie wiemy, jak potoczą się losy wełnianki w tym konkursie, ale już otrzymaliśmy gorące podziękowania od Landvernd za zainteresowanie tym problemem i za naszą interesującą propozycję. Z niecierpliwością będziemy śledzić rozwój sytuacji :)
Skomentuj tę wiadomość na forum
Copyright © 2003-2006 ICELAND.PL
Wszelkie prawa zastrzezone - All rights reserved